środa, 16 listopada 2011

Dlaczego ceny dysków są obecnie wyjątkowo wysokie?

W ostatnim czasie tradycyjne dyski twarde HDD używane głównie w komputerach i różnego rodzaju sprzęcie multimedialnym podrożały w absurdalnym wręcz stopniu. Podwyżka sięga kilkudziesięciu procent, co bardzo widocznie widać jeśli spojrzymy na ceny dysków sprzed kilku miesięcy. Przykładowo dysk firmy Seagate, który kosztował zaledwie kilka tygodni temu około 260zł, już końcem października podrożał do przeszło 500zł.
Głównym powodem znacznego wzrostu cen jest powódź, jaka nawiedziła Tajlandię w czasie okresowej w tym rejonie pory deszczowej, powodując łącznie straty na poziomie 6 mld dolarów. Podobny skutek ekonomiczny miało marcowe trzęsienie ziemi w Japonii, wtedy najdotkliwiej odczuły to firmy Sony i Nintedo. Przewidywano wtedy też, że pojawią się braki w dostawach monitorów LCD i pamięci. Jednak sytuacja ta nie odbiła się tak dużym echem i z takimi konsekwencjami jak obecnie. Podwyżki najbardziej widocznie są w przypadku dysków firm WD i Seagate, które mają swoje fabryki w Tajlandii, a ich fabryki zostały zamknięte. Toshiba, która także produkuje elektronikę w tym kraju, aktualnie przenosi produkcję na Filipiny, aby przynajmniej częściowo rozwiązać problemy z przestojami w produkcji sprzętu. Natomiast Canon planuje przenieść produkcję atramentowych urządzeń drukujących do Wietnamu. Po części sytuację wykorzystał m.in. Samsung, który produkuje dyski w Chinach, więc problem azjatyckiego państwa nie dotyczy go bezpośrednio. Mimo to ceny dysków tej firmy nie zostały zachowane na obecnym poziomie... 
Obecna sytuacja może nasilić się w nadchodzącym czasie przedświątecznym. Producenci obawiają się, że popyt będzie o 10% większy od ilości dostaw, jakie są w stanie dostarczyć. Sytuacja poprawi się, kiedy masowa produkcja dysków ruszy ponownie, co zapowiada się jak dotychczas nieprędko i skutki kryzysowej sytuacji według ekspertów będą widoczne jeszcze do połowy 2012 roku. Wzrost cen omija z kolei dyski SSD, które produkowane są w innych fabrykach i pomimo wysokich cen dysków HDD, SSD nadal stopniowo tanieją.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz